Game DesignGame Design Event RegistrationWorkshops

Celebrate #gamedesign #coding with Game On partners @VFS @ElectricMonks @NewMediaMB @mosmaofficial

A Celebration of Game Design & Coding in Manitoba

game-on-why-fw

Register for Sisler IDM’s third annual G3 ‘Game On’ educational event

Please note that teachers must submit team entries!

This years format of Game On has been changed to a 2 day educational workshop (led by industry) and IDM creation celebration.  To participate students and staff must participate in both days of the event.

  • When:  Thursday, February 2 and Friday, February 3 of Exam week @ end of Semester 1
  • Who can Participate: Students in grades 6-12 (two categories: grades 6-8, grades 9-12) from any Winnipeg School Division School
  • Team size:  School teams of 3 students (maximum of 84 participants).
  • Where:  Sisler IDM
  • Fee:  No Fee (thanks to partners)
  • Lunch & Snacks:  Provided (thanks to partners)

What to expect!

Grade 6-8:

2 days of Workshops and Game Jam Competition

Rubric to be posted on a later date

Grade 9-12:

  • Day 1 – Industry-led Workshops
  • Day 2 – Present your best game/app you have created in the last year.  Student (or groups) will be expected to showcase any their concept work, wireframes, prototypes, code & game to industry judges.

Rubric to be posted on a later date

Proposed Agenda:

Thursday, February 2 

Keynote Speaker – 9:00 – 9:30 

  • Lead Staff from Vancouver Film School’s Game Design Department

Workshop 1 – 9:40 – 10:40

  • Workshop 1a (9-12) – Game Characters with Chris Darnbrough (Freelance Animator) room 57
  • Workshop 1b (6-8) – Coding in Construct2 with Bernard Alibudbud  (Sisler High School) room 59
  • Workshop 1c (6-8) – Game Sound Design with Carlos Vela (Mid-Ocean School of Media room 58
  • Workshop 1d (9-12) –  Coding with Dylan Fries (Electric Monk Media) room 62
  • Workshop 1e (9-12) –  VR Dev with Khal Shariff (Project WhiteCard) room 55

Workshop 2 – 10:45 – 11:45 

  • Workshop 2a (9-12) – Game Characters with Chris Darnbrough (Freelance Animator) room 57
  • Workshop 2b (6-8) – Coding in Construct2 with Bernard Alibudbud  (Sisler High School) room 59
  • Workshop 2c (6-8) – Game Sound Design with Carlos Vela (Mid-Ocean School of Media room 58
  • Workshop 2d (9-12) –  Coding with Dylan Fries (Electric Monk Media) room 62
  • Workshop 2e (9-12) –  VR Dev with Khal Shariff (Project WhiteCard) room 55

Workshop 3 – 12:45 – 1:45

  • Workshop 3a (9-12) – Game Characters with Chris Darnbrough (Freelance Animator) room 57
  • Workshop 3b (6-8) – Coding in Construct2 with Bernard Alibudbud  (Sisler High School) room 59
  • Workshop 3c (6-8) – Game Sound Design with Carlos Vela (Mid-Ocean School of Media room 58
  • Workshop 3d (9-12) –  Coding with Dylan Fries (Electric Monk Media) room 62
  • Workshop 3e (9-12) –  VR Dev with Khal Shariff (Project WhiteCard) room 55

Workshop 4 – 1:50 – 2:50

  • Workshop 4a (9-12) – Game Characters with Chris Darnbrough (Freelance Animator) room 57
  • Workshop 4b (6-8) – Coding in Construct2 with Bernard Alibudbud  (Sisler High School) room 59
  • Workshop 4c (6-8) – Game Sound Design with Carlos Vela (Mid-Ocean School of Media room 58
  • Workshop 4d (9-12) –  Coding with Dylan Fries (Electric Monk Media) room 62
  • Workshop 4e (9-12) –  VR Dev with Khal Shariff (Project WhiteCard) room 55

Moving into Friday Presentation –  3:00 – 3:15

  • Outline of Game Jam Challenge  (grades 6-8)  & Game On Displays (grades 9-12) for Friday

Friday, February 3 

9:00 am – 12:00 pm

  • Grades 6-9 Game On Challenge
  • Showcase of student games/apps begin

12:45 am – 2:00 pm

  • Judging of Game On Jam Challenge
  • “The Gaming Industry in Manitoba” Closing Speaker (NMM & Local Game Dev)

2:05 pm – 3:00 pm

  • Awards
  • Thank you

Grade 6-8 Recognition:

  • Best Grade 6 game/app
  • Best Grade 7 game/app
  • Best Grade 8 game/app

Grade 9-12 Recognition:

  • Best Grade 9 game/app
  • Best Grade 10 game/app
  • Best Grade 11 game/app
  • Best Grade 12 game/app
  • Best Asset Developer
  • Best Sound Design
  • Best Coder
  • Best in show
  • Best Group Game

Registration:

Stay Tuned for more updates!

Guests, Presenters, Judges & Speakers:

Partners:

Partners: Sisler High School, New Media Manitoba, Electric Monk Media, Mid-Ocean School of Media Arts, Vancouver Film School, Project WhiteCard, Warpgate Initiative